Ekşi Sözlük'ün Son 5 Yılı

Ekşi Sözlük İstatistikleri Üzerine

Başak Purut

Ekşi Sözlük 15 yıllık bir kolektif hafıza. Bir hamburgercinin soslarını ücretli yapması da, günlük siyasi gelişmeler de yer bulabiliyor. Olaylar yüzlerce farklı kişinin penceresinden görüldüğü şekliyle yer alıyor. Bir meseleye kaç farklı yerden ve ne kadar farklı bakılabildiğini de, akla hayale gelmeyecek konularda ne kadar aynı olduğumuzu da görebiliyoruz. Sanırım en ilginci de farklılıklara tahammülsüzlüklerde hangi ideolojiden olursak olalım, birbirimize çok benzememiz.

Bu 15 yılın 12 yılı okuyucu, yazar, avukat ve yönetici olarak içinde yer aldığım, parçası olmaktan gurur duyduğum bir proje “sözlük”. (Biliyorsunuz büyük harf kullanmak ve sözlük’e Ekşi Sözlük demek yazarlarının pek alışık olmadığı şeyler.)

1999’dan bu yana gerçekleşmiş ve Türkiye’de veya dünyada gündem olmuş neredeyse tüm olaylara ilişkin edilmiş bir kaç kelam bulabiliriz sanırım. sözlük’le ilgili en doğru tanım nasıl olur diye çok düşünüyorum, “Türkçe konuşan insanların kolektif hafızası” en kapsayıcı tabir sanıyorum.

Fırsat buldukça sözlük’le ilgili düşünce ve planlarımızı paylaşmaya çalışacağım, ilk olarak sözlük’ün son 5 yıldaki gelişimine ve bu dönemdeki kullanıcı tercihlerine ilişkin bazı rakamlar paylaşmak istiyorum. sözlük reklam vermiyor, trafiğini arttırmak için herhangi bir ücretli hizmetten de faydalanmıyor, bunlara karşı olduğumuzdan değil, sadece şu an için tercih etmiyoruz. Bu nedenle, paylaştığım rakamlar Türkiye’de internet kullanıcısının davranışlarına ilişkin gayet objektif tespitler içeriyor diyebiliriz.

2009’da yıllık toplam tekil ziyaretçi (absolute unique visitor) sayısı 56 milyon iken 2013’te 120 milyon oldu. 2009’da 2 milyar civarı sayfa gösterimine karşılık, 2013’te 4 milyarın üzerinde bu rakam. Sayfa gösterimleri konusunda ufak bir bilgilendirme, 2009 rakamları o zaman kullanılan, şimdi kiminin antik, kiminin dandik dediği eski 3 frame’li site nedeniyle tam anlamıyla sağlıklı bir sayım değildi, o yüzden kıyaslamada 2009 rakamlarının %20-30 civarında bir hata payının olduğunu dikkate almak gerek.

2009’dan bu yana ziyaretçilerimizin %72’si ekşi’yi tekrar ziyaret ediyor. Bu istatistiğin tutarlılığı sözlük eskisi gibi değil, “çok bozdu” algısına da cevap aslında. sözlük eskisi gibi değil, çünkü hiçbir şey eskisi gibi değil. Türkiye değişti, nesil değişti, algı değişti, ahlak değişti, beklentiler değişti, yazarlar değişti. sözlük, yazarlarının yazmayı tercih ettiklerinden ibaret, değişmemesi imkansız.

Türkçe içeriği nedeniyle trafiği neredeyse Türkiye’den ibaret ama Türkiye dışında ilk üç ABD, Almanya ve İngiltere, 5 yıldır bu sıralama değişmedi. Şehir bazında bakacak olursak sözlük’ün toplam trafiğinin %50’den fazlası İstanbul, Ankara ve İzmir’den.

İşletim sistemi ve browser istatistikleri en çok merak edilenlerden. Açıkçası benim de merakla takip ettiklerimden. Beş yıl içinde en radikal değişimlerin olduğu başlıklar desem yanlış olmaz.

2009’da Windows %97 ile tek seçenek iken, Mac OS %1,7 civarlarında. 2013’te mobil işletim sistemleri kendilerini iyiden iyiye göstermişler ancak sadece Windows’un pastasından kemiriyor olmaları çok ilginç. Windows 2013’te %70’lere kadar gerilemişken, Mac OS bu geçiş döneminde payını arttırarak %3’lere gelmiş, iOS %11 ve Android %10’la ciddi paylar edinmişler, yakın gelecekte mobil işletim sistemlerinin toplam oranının %50’leri bulması ilginç bir gelişme bile sayılmayacak. Ne zaman mobil işletim sistemi konusu açılsa aklıma Steve Ballmer’ın başkası adına utandığımız türden iPhone yorumu aklıma geliyor, oynatalım.

Bir diğer köklü değişiklik de browser’larda yaşanmış, rakamlar konuşsun:

2009 – 2013

ie %62,39 – %11,87
firefox %27,81 – %10,91
chrome %5,28 – %51,70
opera %2,48 – <%1
safari %1,75 – %11,01
android browser %0 – %6,68

Ezcümle, (bu arada kendisi en sevdiğim kelimelerdendir.) Ekşi Sözlük, aynı Türkiye gibi dinamik ve hızlı değişen bir yapı, bunu içeriğinden de, kullanıcı alışkanlıklarından da takip edebiliyoruz. bu dinamizm arasıra savrulmalara yol açıyorsa da, aslında bunlar toplumun yaşadığı gel gitlerin yansımasından başka bir şey değil. Bunu da en iyi geçtiğimiz 5 yılı entryler çerçevesinde incelemekle yapabilirim sanırım, o da bir başka yazımın konusu olsun.